Fotó: Unsplash
Nyolcvan éve érte el Észak-Erdélyt a holokauszt. A kolozsvári Mathias Corvinus Collegium (MCC) kétnapos konferencián állított emléket az eseménynek, jogi szemszögből vizsgálva az Európa-szerte elkövetett atrocitásokat. A november 6–7-én, Kolozsváron lezajlott konferencián a téma nemzetközi és hazai szakértői azt vizsgálták, hogyan válhatott a jog az elnyomás eszközévé.
Az MCC Holokauszt és jog című, Kolozsváron tartott konferenciáján tizenegy szakember elemezte alaposan a témát: Aniceto Masferrer, a Valenciai Egyetem professzora, Horváth Attila alkotmánybíró, jogtörténész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora, Ida Ferrero, a Torinói Egyetem kutatója, Schweitzer Gábor, az NKE tanára, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, Nicolae Drăgușin, az Elie Wiesel Romániai Holokausztkutató Intézet kutatója, Veszprémy László Bernát történész, az MCC Corvinák folyóiratának főszerkesztője, Kovács Bence Zsolt, a Miskolci Egyetem doktorandusza, Gellért Ádám jogász, a budapesti Erőszakkutató Intézet ügyvezetője, Kiran Mohandas Menon, az International Nuremberg Principles Academy főtisztviselője, Székely János, a Sapientia EMTE adjunktusa és Veress Emőd jogász, a Sapientia EMTE és az MCC oktatója.
Az esemény megnyitóján Bethlendi András, az MCC erdélyi akadémiai ügyeinek igazgatója és Veress Emőd, az MCC oktatója és munkatársa köszöntötte a közönséget.
A jog torzított formáját alkalmazták. A történelem e sötét időszakában a jogot, amelynek védelmeznie kellett volna, rendeltetésétől eltérítették,
és végzetes fegyverré vált azoknak a kezében, akik faji ideológiát és gyűlöletet hirdettek” – jelentette ki Veress Emőd, az esemény szakmai kurátora, hozzátéve, hogy a konferencia az emlékezés mellett a joggal való visszaélés megértését is szolgálja. „Amikor maga a jogszabály erkölcstelen, törvénytelen, semmilyen emberi méltóságot nem tartalmaz, ott megáll a tudomány” – hangsúlyozta Horváth Attila alkotmánybíró.
A konferencián külön panel foglalkozott a deportálások és a jog kérdésével. Itt Nicolae Dragusin, a bukaresti Elie Wiesel Intézet kutatója arról beszélt, hogy a holokauszt még mindig aktuális téma, melyet a napjainkig tartó antiszemitizmus fűt. Előadásában összehasonlította a korabeli Romániát és Magyarországot.
1940-ben Romániában már pogromok voltak, az antiszemiták lelkesen vettek bennük részt. Magyarországon a holokauszt jóval később történt.
Romániában a zsidóság sokkal kevésbé volt integrálva a társadalomba, „az emancipációs folyamat még nem volt befejezve”. Magyarországon az emancipáció gyorsan történt, és aztán több törvénnyel bontották le azt, támadva a vallási és személyes szabadságot. A holokausztra vonatkozó utasítást törvények és rendeletek szabályozták, de a szóbeli utasításoknak mind a két országban nagy szerepe volt. A közös tényező az antiszemitizmus volt, nem pedig a jog.